Padomi, kā iegādāties sapņu māju, ja neesi miljonārs

Vairumam cilvēku pašiem savas sapņu mājas iegāde, protams, būs grandiozākais, dārgākais un daudzējādā citā ziņā iespaidīgākais un ievērojamākais mūža laikā izdarītais pirkums. Ņemot vērā arvien augošo dzīves – pārtikas, izglītības, sabiedriskā un privātā transporta, kā arī citu izmaksu slogu, mūsdienās bieža ir situācija, kad šī pirkuma izdarīšanai cilvēks gatavojas tik ilgi vai arī tik lēnā tempā, ka beigu beigās, kad nepieciešamā naudas summa ir sakrāta vai kā citādi iegūta, taču īpašuma cena izrādās pieaugusi jau vairākas reizes.
Skaidrs ir arī, ka īpašuma izmaksas ļoti ietekmē ekonomiskā situācija valstī un pat pāris mēnešu periodā cenu svārstības var būt tiešām būtiskas. Tādēļ pirms īpašuma iegādes vērts iedziļināties ne tikai sludinājumu portālu piedāvājumos, bet arī ekonomiskajās norisēs valstī. Ja nepieciešams, var piesaistīt kādu speciālistu, kurš sniegs konsultāciju par īpašuma iegādei piemērotāko laiku.

Kas ir Jūsu sapņu māja?

Taču veiksmīgai īpašuma iegādei ir vēl daži citi priekšnoteikumi. Lai izvairītos no scenārija, ka iegādātā māja pēc laika vairs nav nekāds sapnis, ieteicams vēl pirms sapņu mājas noskatīšanas pašiem ar sevi vienoties par atbildi uz diviem jautājumiem. Pirmkārt – kāds tieši ir Jūsu sapnis. Un ar šo jautājumu nekādā veidā netiek norādīts, ka, iespējams, trīsstāvu savrupmājas ar četrām vannasistabām vietā, Jums būtu jāizvēlas vienstāva mājiņu ar komunālo maksājumu parādiem tās kadastrālās vērtības apjomā, tekošu jumtu un pavisam bez labierīcībām – sapņiem ir jābūt tieši tādiem, kādus Jūs sapņojat. Bet, atbildot uz šo jautājumu, Jūs varēsiet arī precīzāk spriest par to, kādas naudas summas Jums nepieciešamas tā sasniegšanai un kā tās iegūt.

Kā Jūs sapņojat dzīvot savā mājā?

Otrais atbildamais jautājums var izrādīties pat svarīgāks par pirmo – kādā tieši lomā Jūs vēlaties savā sapņu mājā dzīvot? Protams, ir jauki būt īpašniekam, kurš pats savā īpašumā arī saimnieko, bet daudzi mūsdienu pilsētu dzīvokļu iedzīvotāji nemaz nezina, ko tieši nozīmē saimniekot pašam savā privātmājā. Pie tam – patiešām sapņainam īpašumam attiecīgi augsti būs arī dažādie ar to saistītie nodokļi, kurus jāsedz īpašniekam. Tādēļ daudzi cilvēki mūsdienās izvēlas otro variantu – īrēt visu savu sapņu māju vai vismaz tās daļu. Protams, šāda izvēle daudzējādā ziņā lielā mērā ir atkarīga arī no esošajiem mājas īpašniekiem un Jūsu spējām veidot ar viņiem pircēja – pārdevēja vai izīrētāja – īrnieka attiecības. Tomēr nenoliedzams ieguvums ir ievērojami lētākās izmaksas par iespēju dzīvot Jūsu sapņu īpašumā.


Kur izdevīgāk sapņot par mājām?

Kad esat to visu vēlreiz pārdomājuši, atliek pajautāt vēlreiz – kur tieši Jūs vēlaties dzīvot. Iespējams, Jūsu sapņa obligāta sastāvdaļa ir turpmākā mūža pavadīšana, piemēram, Franču Rivjērā, bet, ja nu gadījumā tā tomēr nav, atcerieties, ka īpašumi pilsētās gandrīz vienmēr ir ievērojami dārgāki, nekā laukos. To pašu var teikt arī par dažādiem īpašumiem vienas pilsētas teritorijām – dārgākie tie būs centrā un dažos elitāros rajonos. Tāpat īpašumu cenas ietekmē arī infrastruktūra – piemēram, attālums līdz tuvākajai stacijai.
Piemēram, ja vēlaties māju, kura vizuāli līdzīga tai vai citai vēsturiskajai ēkai, Jums, visticamāk, jāmeklē Rīgā. Latvijas gadījumā tieši galvaspilsētā koncentrējas visi pazīstamie arhitektūras stili visdažādākajās to izpausmēs. Un daudzos gadījumos īpašumi ir pieejami pat par smieklīgi zemām cenām, jo atrodas visnotaļ bēdīgā stāvoklī. Protams, ir skaidrs, ka ne katrs Rundāles pilī dzīvot gribētājs ir spējīgs arī nodrošināt šāda sapņu īpašuma restaurāciju, tomēr – ja vien pietiek apņēmības un labās gribas, no pelniem kā fēnikss var atdzimt ne viens vien sapņu īpašums, kuru, iespējams, būsiet iegādājušies drupu stāvoklī un tādēļ – par krietni zemāku cenu. Ja restaurācijai nepieciešami papildus līdzekļi, viena no iespējām ir kredīts.

Vēl viens variants

Visbeidzot, kad esam izskatījuši visas tradicionālās nekustamā īpašuma iegūšanas iespējas, atliek pieminēt vienu nedaudz mazāk pazīstamu. Ja esat vairāku nekustamo īpašumu vai viena liela īpašuma īpašnieks, varat atsevišķas tā daļas pārdot, izīrēt vai iznomāt, tādējādi iegūstot sava sapņu īpašuma iegādei un uzturēšanai nepieciešamos finanšu līdzekļus.

Reklāmraksti

Uz staburags.lv pilno versiju