Aizkraukles slimnīca atkal sniedz mamogrāfijas pakalpojumus; nopirkts jauns mamogrāfs

Sākot ar 23. janvāri, Aizkraukles medicīnas centrs atsācis veikt mamogrāfijas pakalpojumus pēc pieraksta — vēsta informācija tā mājaslapā.

Mājaslapā publicēta arī informācija, ka SIA "Aizkraukles slimnīca" ir speciālā atļauja (licence)  darbībām ar jonizējošā starojuma avotiem līdz 2022. gadam.

SIA "Aizkraukles slimnīca" no pagājušā gada 17. augusta  vairs neveica  mamogrāfijas pakalpojumus pēc veselības ministres Andas Čakšas rīkojuma Nacionālajam veselības dienestam apturēt valsts finansējumu šim pakalpojumam. Tas notika pēc tam, kad klajā nāca informācija par kādu pacienti, kurai Aizkrauklē nolietotas aparatūras un radiologu paviršības dēļ laikus netika konstatēts audzējs, un viņa zaudēja krūti.

“Aizkraukles slimnīcā” informēja, ka mamogrāfijas iekārta bija nolietojusies, tādēļ, izmantojot iespēju iegūt Eiropas finansējumu, iegādāta jauna iekārta. Slimnīca līdzekļus ieguva Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā “Veselības aprūpes infrastruktūras attīstība SIA “Aizkraukles slimnīca”, uzlabojot kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību”. Iekārta kopā ar pievienotās vērtības nodokli maksā 127 279 eiro, 85% ir Eiropas finansējums, 9% — valsts un 6% — slimnīcas finansējums. Iekārtu piegādāja un uzstādīja SIA “A. Medical”.

Aģentūra LETA ziņo: "Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) ir pārbaudījis 48 mamogrāfijas iekārtas 30 ārstniecības iestādēs (to skaitā ir iestādes, kas izmanto vienu un to pašu iekārtu) un konstatējis, ka četras neatbilst tehniskajām prasībām, un tās ir Aizkraukles slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā. Aizkraukles slimnīca ir iegādājusies jaunu mamogrāfu un 9. janvārī ir saņēmusi licenci no RDC, kas atļauj ar to veikt izmeklējumus."

Augusta beigās Veselības inspekcijas, Nacionālā veselības dienesta (NVD), Latvijas Radiologu asociācijas un Radiācijas drošības centra eksperti Aizkraukles slimnīcā veica pārbaudi saistībā ar mamogrāfijas pakalpojumu sniegšanas noteikto nosacījumu izpildi un mamogrāfijas iekārtas lietošanu. Klīniskai izvērtēšanai tika izņemti Aizkraukles slimnīcā veiktie mamogrāfijas uzņēmumi, kas veikti 2016., 2017., un 2018. gadā.

Kādi ir secinājumi? Vai izņemtie mamogrāfijas uzņēmumi un atzinumi par izmeklējumiem atbilda prasībām? To jautājām Veselības inspekcijai. Saiva Luste informē, ka starpinstitūciju darba grupa izvērtēja Latvijas Radiologu asociācijas (turpmāk — LRA) vērtējumu par slimnīcā iegūto diagnostisko attēlu kvalitāti un radioloģisko izmeklējumu procesa organizāciju. Konstatēts, ka slimnīca mamogrāfijas, tajā skaitā skrīninga mamogrāfijas, izmeklējumus veica ar 2000. gada mamogrāfijas iekārtu MAMMO Diagnost SC. Slimnīcā 2016., 2017. un 2018. gadā veikto un LRA eksperta pārbaudīto deviņu izmeklējumu attēlu kvalitāte atzīstama kā adekvāta. Salīdzinot slimnīcas ārstu radiologu vienotos slēdzienus un LRA eksperta slēdzienus, būtiska nesakritība netika konstatēta, kā arī nevienā no izmeklējumiem LRA eksperti nav konstatējuši norādes, kas liecinātu par ļaundabīgu procesu. Slimnīcas radiologu secinājumi izdarīti atbilstoši prasībām. Slēdzienu ir parakstījuši divi, bet nav nodrošināts četru acu princips, kas paredz, ka radiologi diagnosticē viens no otra neatkarīgi, veic attēla izvērtēšanu un sniedz novērtējumu atbilstoši prasībām, kā arī galīgo vērtējumu ar aprakstu sniedz pacientiem, kuru paraksta abi radiologi diagnosti. Aizkraukles novadā

Uz staburags.lv pilno versiju