Atjaunots Gostiņu baznīcas kupols ar krustu

Pabeigti valsts nozīmes kultūras pieminekļa — Gostiņu evaņģēliski luteriskās baznīcas — torņa seguma atjaunošanas darbi. Pēc vairāk nekā gadu ilga pārtraukuma baznīcas restaurētais krusts ar zibens novedēju novietots atpakaļ torņa galā.

Darbus veica SIA “Ošukalns celtniecība”. Krustpils pils arhitekte Dace Lukšēvica par remontdarbiem sacīja: “2016. gadā prognozētā skārda nomaiņa izvērtās par kapitālu jumta remontu ar kupola koka konstrukciju atjaunošanu, jo saglabājies skārda segums, visticamāk, tā sarežģītās formas dēļ izbūvēts bez dubulti locītām savienojuma šuvēm un jau gadiem neveica savu pamatuzdevumu — pasargāt ēku no nokrišņiem. Jāuzteic celtnieku attieksme pret šo seno celtni, jo viņi neuzklāja jaunu skārdu uz satrupējušām koka konstrukcijām, bet, rūpīgi samērot oriģinālu, prasmīgi pārdomājot kupola koka konstrukciju izgatavošanas metodiku, izgatavoja unikālu kupola kopiju: ģeometriski — plānā elipse, šķērsgriezumā — puselipse, kas nozīmē, ka kupolā tikai katra ceturtā spāre ir ar vienāda liekuma rādiusu, un to ārējās virsmas bija jāpiedarina ar rokas instrumentiem, lai sagatavotu plastiski vienmērīgu pamatni skārda ieklāšanai. Nesošais klājs no mitrumizturīga finiera loksnēm veidots kā daudzas meridiāni dalītas joslas, un tieši tāpat arī piegrieztas skārda loksnes. Arī pieredzējušajiem skārdniekiem šis kupols bija izaicinājums, ko, manuprāt, izdevās veiksmīgi īstenot”.

Gostiņu draudze pateicas arhitektei Dacei Lukšēvicai un būvinženierei Astrīdai Dutkevičai par darbu uzraudzību un padomiem, kā arī būvinženierim Albertam Barkānam.

Paldies visiem, kas palīdzēja atjaunot torni ar savu ziedojumu gan individuāli, gan piedaloties labdarības koncertā “Vasaras melodija” šogad jūlijā Gostiņu baznīcā!

Paldies par finansējumu SIA “OBBA Trading”, SIA “Rīgas Apriņķa Avīze”,  SIA “Vēri Z”, SIA “Laktiņi”, Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai, Pļaviņu novada domei, Zemgales Plānošanas reģionam, Valsts Kultūrkapitāla fondam!

Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju