Mazs pagasts lielam biznesam neizdevīgs - AS “Virši-A” slēdz degvielas uzpildes staciju Neretas novadā 1

“Par šo uzņēmuma “Virši-A” lēmumu esam gan sašutuši, gan pārsteigti. Vēl nesen, 2015. gada aprīlī, “Virši-A” piedalījās un uzvarēja Neretas novada pašvaldības rīkotajā iepirkuma konkursā par degvielas piegādi Neretas novada Zalves un Mazzalves pagastam. Tagad iznāk, ka uzvarētājs atteicies no mērķa, kam pats bija pieteicies, – līdzdalībai iepirkuma konkursā,” atzīst Mazzalves pagasta pārvaldes vadītāja Zeltīte Odiņa. “Vairāk nekā 1000 pagasta iedzīvotājiem, īpaši pensionāriem, tas turpmāk būs apgrūtinājums. Stacijas slēgšana vissmagāk skars iedzīvotājus, kuri pirkuši degvielu nelielā daudzumā, piemēram, savu automašīnu uzpildīšanai. Līdz tuvākajai degvielas uzpildes stacijai viņiem būs jābrauc ap 30 kilometru uz Valli vai Neretu, vai uz Aizkraukli, kas no Mazzalves pagasta ir divtik tālu. Pagasta pārvaldes vārdā un ar vairākiem simtiem iedzīvotāju parakstu lūdzām uzņēmumu neslēgt vienīgo degvielas uzpildes staciju pagastā, taču lēmums nav mainīts.” Viņasprāt, piedāvājums pievest degvielu vairumā neatrisinātu problēmu, drīzāk klāt nāktu vēl cita. Tā kā daudziem vietējiem zemniekiem nebūs kur uzglabāt tādu degvielas daudzumu, pieaugs zādzību skaits.

Pēc Mazzalves pagasta iedzīvotāju domām, diezin vai lielākajam pašmāju degvielas tirgotājam “Virši-A” piepeši būtu pietrūcis naudas stacijas modernizēšanai. Šajās dienās uzņēmums oficiāli atklājis jaunu degvielas uzpildes staciju Salaspilī, lielāko un modernāko uzņēmumam piederošo staciju tīklā. Ticamāks iemesls stacijas slēgšanai drīzāk ir tas, ka uzņēmumam nav izdevīgi turēt degvielas uzpildes staciju mazapdzīvotā Mazzalves pagastā, vietā, kur ir mazs degvielas noiets.

AS “Virši-A” valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš atzīst, ka uzņēmumā nolemts no šā gada janvāra slēgt vairākas degvielas uzpildes stacijas, to skaitā staciju “Ērberģe” Mazzalves pagastā.

“Bez papildu ieguldījumiem tie nevar turpināt darbību, jo nepieciešami būtiski tehniskie uzlabojumi. Savukārt investēt tajās uzņēmums nevar, ņemot vērā staciju zemos ieņēmumus. Diemžēl šī brīža Latvijas likumdošana neparedz iespēju iegādāties degvielu izbraukuma tirdzniecībā, to tirgojot no degvielas vedēja, tāpēc vienīgais, ko varēsim nodrošināt klientiem šajās vietās, būs degvielas vairumtirdzniecība,” saka Jānis Riekstiņš. No uzņēmuma vadītāja atbildes top nepārprotami skaidrs: ne jau naudas trūkums liek slēgt staciju Mazzalves pagastā. Degvielas lieltirgotājam gluži vienkārši neatmaksājas ieguldīt naudu pagastā, kurā dzīvo ap 1000 iedzīvotāju.

No pagastā rīkotās sarunas ar “Virši-A” pārstāvjiem, daži Mazzalves pagasta iedzīvotāji sapratuši, ka slēgšanai paredzētās degvielas uzpildes stacijas vietā uzņēmums piedāvājis degvielas izbraukuma tirdzniecību, tāpēc, viņuprāt, vēl nevajagot pārlieku uztraukties. Degvielu pievedīšot un tirgošot uz vietas no autocisternām – kā 90. gadu sākumā.

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) paskaidro, ka šāda tirdzniecība sen vairs nav atļauta. Tādējādi VID apstiprina pagasta iedzīvotāju bažas par to, ka šis “Virši-A” it kā alternatīvais piedāvājums daudziem nebūs nekāds atspaids. Savukārt Armandam Zeltiņam un citiem vietējiem zemnieku saimniecību īpašniekiem, kuri iegādāsies degvielu vairumā, radīsies jaunas problēmas. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Piesārņojuma novēršanas nodaļas vadītāja Daina Ozola paskaidro, ka pēc likuma degvielas pircējiem vairumā jāsazinās ar Madonas reģionālo vides pārvaldi, kuras pienākums ir pārbaudīt degvielas uzglabāšanas drošību. Ja degviela tiks uzglabāta neatbilstoši vides prasībām, uzglabātājs var tikt sodīts.

ZIGFRĪDS DZEDULISZIGFRĪDS DZEDULIS, Latvijas Avīze


Komentāri 1

Mazzalvietis

Jāsaka, ka arī grāmatvedi Annu Dzalbu jānomazina.

pirms 3 gadiem, 2015.12.30 00:42

Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju