Laimīga sagadīšanās glābj vīrieti no noslīkšanas

25. februārī pulksten 8.30 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma informāciju, ka Neretas novada Zalves pagastā, Dienvidsusējas upē, ledū ir ielūzis cilvēks. Nokļūstot notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji noskaidroja - kāds 35-40 gadus vecs vīrietis, šķērsojot upi, ielūza ledū. Tikai laimīgas sagadīšanās dēļ viņu izdevās izglābt, “Staburagam” ziņo Viktorija Gribuste, VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece.

Vīrieša palīgā saucienus izdzirdēja blakus esošās mājas saimnieks, kas steidzās palīgā. Sākumā saimnieks mēģināja pa ledu nokļūt līdz vīrietim, nesot viņam trepes, pie kurām slīkstošais varētu pieturēties. Bet jau netālu no krasta glābējs pats ielūza plānajā ledū. Tā kā upes krastā viņam atradās laiva, tad saimnieks ar laivas palīdzību, laužot ledu, nokļuva līdz ielūzušajam un nogādāja viņu krastā. Riskējot ar savu dzīvību, saimnieks izglāba slīkstošo vīrieti. Kad ugunsdzēsēji glābēji ieradās notikuma vietā, vīrietis jau bija izglābts un atradās pie mediķiem. Ugunsdzēsēji glābēji saimnieka laivu nogādāja krastā. Kā atzina ugunsdzēsēji, ledus šajā vietā bija ārkārtīgi plāns un pat neliela uzsitiena rezultātā tas lūza. Ja nebūtu tuvējo māju saimnieks izdzirdējis palīgā saucienus un steidzies glābt, tad visticamāk šis gadījums beigtos traģiski.

VUGD izsaka pateicību drosmīgajam iedzīvotājam Miervaldim Saulītim, kurš pašaizliedzīgi, riskējot ar savu dzīvību, steidzās palīgā nelaimē nokļuvušajam vīrietim.

Daudzviet Latvijā ūdenstilpnes jau ir brīvas no ledus, tomēr vietām tās klāj trausls un plāns ledus. VUGD brīdina, ka šobrīd atrasties uz ledus ir ārkārtīgi bīstami ne tikai cilvēkiem, bet arī dzīvniekiem. Ņemot vērā siltos laikapstākļus, turpinās strauja ledus kušana. Vietās, kur ūdeni klāj ledus, tas ir trausls, ļoti plāns un nevienmērīgs. Krasta līnijas daudzviet jau ir brīvas no ledus.

Svarīgi ir arī vecākiem pārrunāt ar bērniem ledus bīstamības jautājumus un kāpšanas uz ledus iespējamās traģiskās sekas.

VUGD aicina saimniekus parūpēties arī par savu mīluļu drošību. Ja ikdienas pastaigu vieta atrodas ūdenstilpnes tuvumā, tad sunim nedrīkst ļaut šajā vietā brīvi skriet. Dzīvnieks var uzskriet uz ledus un tajā ielūzt. Ja tomēr ir notikusi nelaime, tad saimniekam nevajag riskēt ar savu dzīvību un pašam doties dzīvnieku glābt, bet ir jāzvana uz 112 un jāsagaida glābēju ierašanās.

VUGD aicina iedzīvotājus nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni 112.

UZZIŅAI
Ja kādam, neskatoties uz brīdinājumiem, gadās ielūzt ledū, tad:
skaļi jāsauc palīgā un apkārtējiem nekavējoties ir jāzvana uz 112;
jācenšas saglabāt miers, nostabilizēt elpošana;
Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2 - 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā.
Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.

Neretas novadā

Uz staburags.lv pilno versiju