Tumsā gājējs bez vestes vai gaismas elementiem nav redzams!

Šogad uz Latvijas ceļiem gājuši bojā jau 133 cilvēki, bet ievainoti 4266. Novembrī vien gājušas bojā 12 personas, no kurām pieci ir gājēji.

Lai gan Valsts policija gan autovadītājiem, gan gājējiem un velosipēdistiem regulāri atgādina par to, cik svarīgi ir rūpēties par savu drošību, piedaloties ceļu satiksmē, nākas novērot, ka joprojām daudzi satiksmes dalībnieki mēdz kāpt uz tiem pašiem grābekļiem, radot iespējamu apdraudējumu sev un citiem satiksmes dalībniekiem.

Joprojām viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj gājēji — viņi uzskata, ka uz ceļa ir redzami jebkurā situācijā un jebkurā diennakts laikā. Arī Valsts policijas rīcībā esošā statistika to apliecina — neredzamie gājēji ir problēma. Šogad gājējiem noformēti jau 3634 administratīvā pārkāpuma protokoli par gaismu atstarojošo elementu vai vestes neesamību, pērn tādā pašā laika posmā tie bija 4086. Tumsā gājējs, kuram nav vestes vai apģērbā iestrādātu labi saskatāmu gaismas elementu, nav redzams!

Lai gan ceļu satiksmes noteikumos ir minēts, ka diennakts tumšajā laikā, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, jābūt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem, diemžēl joprojām cilvēkiem ir priekšstats, ka tas attiecas tikai uz ārpus apdzīvotām vietām. Proti, pilsētas ir pietiekami apgaismotas, un atstarojošās vestes vai apģērbā iestrādāti atstarojošie elementi nav tik būtiski. Tomēr vēršam uzmanību, ka gan ārpus apdzīvotām vietām, gan pilsētvidē gājējiem ir jārūpējas par savu redzamību! Dažkārt arī uz apgaismota ceļa šoferiem ir grūti saskatīt gājējus, bet gaismu atstarojošo elementu vai vestes esamība jau laikus  signalizē vadītājam, ka ceļu satiksmē piedalās arī gājējs. Tāpat atgādinām gājējiem — ikreiz šķērsojot ielu, vajag pārliecināties, vai automašīnas vadītājs viņus redz un vai paspēs nobremzēt.

Policija aicina negaidīt, kad apstādinās ceļu policists, kāds cits uzdāvinās gaismu atstarojošo vesti vai notiks sliktākais — negadījums. Katram ceļu satiksmes dalībniekam jau laikus jāparūpējas par gaismu atstarojošus elementu klātbūtni!
Tāpat šoferiem tumšajā rudens laikā, kad laikapstākļi kļūst sliktāki, jāparūpējas, lai transportlīdzeklis būtu atbilstošā tehniskajā kārtībā. Piedaloties ceļu satiksmē nepietiekamas redzamības apstākļos, autovadītājiem nepieciešams pārbaudīt un noregulēt sava transportlīdzekļa gaismas lukturu starus tā, lai tie atbilstoši izgaismotu braucamo daļu, vienlaikus neapžilbinot pretī braucošos. Būtiski arī pārbaudīt logu tīrītāju slotiņas, lai tās būtu tehniskā kārtībā un pildītu nepieciešamās funkcijas. Tāpat nevar arī aizmirst par drošu braukšanu, izvēloties laikapstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu un distanci.

Valsts policija atgādina, ka, piedaloties ceļu satiksmē, tai ir jāvelta simtprocentīga uzmanība — jebkura autovadītāja, gājēja vai velosipēdista neuzmanība un izklaidība var beigties ar nelaimi. Ikviens ir atbildīgs par savu dzīvību un drošību uz ceļa. Būsim prātīgi ceļu satiksmē!

Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju