Uz kaimiņvalsti — samīļot Bembiju un pasēdēt dinozaura olā!

“Braucam uz Lietuvu dinozaurus lūkoties!” pievienojos kolēģes ašajai idejai, un dodamies ceļā. Protams, ar nemainīgi aktīvo kompāniju — četriem bērniem vecumā no trijiem līdz deviņiem gadiem. Mūsu mērķis: Rauboņu parks apmēram 20 kilometru attālumā no Biržiem, kur varot apskatīt ne vien dinozaurus, bet arī mini zoodārzu.

Ceļš nav tāls — braucot no Aizkraukles caur Valli un Skaistkalni, ceļā pavadām apmēram pusotru stundu. Birži atrodas 22 kilometru attālumā no Skaistkalnes. Pa ceļam vēl var apskatīt tās skaisto baznīcu kalna galā. Kolēģe Sandra gan vēlāk sola, ka pa šo ceļu vairs nebrauks — putekļainais zemes ceļš karstā vasaras dienā tiešām nav nekāda debesu dāvana, turklāt jāuzmanās no pārgalvīgiem braucējiem, jo šķiet, ka laukos vienā otrā vietā satiksmes noteikumi nemaz neeksistē.

Darbdienā biļetes lētākas

Lai gan uz šo pusi braucam pirmo reizi, ceļu nav grūti atrast. Norādes aiz Biržiem drīz vien vēsta, ka esam galamērķī. Rauboņu parks ir netālu no gleznainā Rauboņu pilskalna, ērtā satiksmes vietā, netālu no automaģistrāles “Via Baltica”. Tas ir lielākais šāda veida parks Baltijas valstīs, kur var apmeklēt divus parkus, kas ir blakus viens otram.

Piebildīšu, ka braukt uz šo Lietuvas parku izdevīgāk ir tieši darb­dienā, jo tad ieejas biļešu cenas ir lētākas nekā brīvdienās. Parkā ir divas apskates vietas — dinozauru taka un mini zoodārzs, uz katru no tiem biļetes jāpērk atsevišķi. Darbadienās maksa bērnam no triju līdz 14 gadu vecumam ir 3,50 eiro, pieaugušajam — 4,50 eiro. Uz katru.

Rauboņu parka teritorija aptver 10 hektāru. Apmeklējumu sākam ar dinozauru taku, kurā ir lielāki un mazāki kustīgi un rūcoši dinozauri. Vairāki desmiti. Uz dažiem var kāpt virsū, nofotografēties. Un var ielīst dinozaura olas čaumalā.

Ar šo pašu ieejas biļeti un uz rokas uzlikto aproci kaut vairākas reizes var apmeklēt arī piepūšamo atrakciju laukumiņu. Mūsējie no tā nav aizvilināmi un atgriežas te vēl un vēl. Tajā nodarbi var atrast ikviena vecuma bērns, taču vienu otru izklaidi nesmādē arī mammas.

Stirnām garšo viss

Mini zoodārzs ir īsts pārsteigums mums visiem. Ne tikai tāpēc, ka te var apskatīt arī lauvu, lāci un lūsi, bet dzīvnieciņus var pat samīļot. Aplokos ganās truši, ķenguri, stirnas, kazas un eksotiskie putni. Bērni ir sajūsmā ne tikai par iespēju noglāstīt ķenguru, bet arī samīļot īstu Bembiju. Turklāt stirnas ir tik drošas, ka nekautrējoties pārbauda, vai somā nav aizķēries kas ēdams. Dzīvnieciņus var pabarot, protams, ar viņiem piemērotu ēdienu, taču stirnām patīk arī manā somā atrastie krekeri.

Zoodārzā ir arī surikati, dzeloņtruši un daudzi citi dzīvnieki. Kopā vairāk nekā 140 — šis skaitlis izlasāms bukletā, kaut mums nešķita tik daudz. Taču šī vieta bērniem patīk vēl kāda iemesla dēļ — kalna nogāzē ir saistoša atrakcija: slidināšanās pa baseinu piepūšamās bumbas iekšpusē. Šai atrakcijai biļete atsevišķi nav jāpērk.

Rauboņu zooparkā ir arī unikāls etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ar dažādiem seno lietuviešu sadzīves un darba rīkiem, kurus bērni varbūt nav pat redzējuši. Tas ir diezgan saistošs, patīk un interesē arī mazajiem.

Protams, vēlreiz jāaizskrien līdz piepūšamajām atrakcijām un jāpapusdieno kafejnīcā turpat blakus tām. Kafejnīcā var nobaudīt arī lietuviešu nacionālo ēdienu — cepelīnus. Cenas — pieņemamas.

Padzīvosim pilī!

Un, protams, nebūsi bijis Biržos, ja neaplūkosi Biržu pili! Tūristu bukleti vēstī, ka ainava, kas paveras uz Biržu pili, ir viena no gleznainākajām, skaistākajām un valdzinošākajām visā Lietuvā. Nav melots! Biržu pili noteikti var uzskatīt par pilsētiņas galveno apskates objektu. Pili apjož seno mūru vaļņi un grāvis, bet pašā baltajā pilī iespējams nokļūt, ejot pa senatnīgu tiltiņu.

Pili uzcēla  Kristaps Radzivils, saukts “Pērkons”, laikā no 1586. līdz 1589. gadam, un tā ir vislabāk saglabājusies bastiona pils Lietuvā. Vairākkārt nopostīta, tā atkal un atkal atdzimusi no jauna. Pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem sākās pils atjaunošana, to praktiski uzbūvējot no jauna kā mītni muzejam — kopš 1989. gada šeit atrodas Biržu reģiona muzejs “Sėla”.

Pilī var izstaigāt vairākas muzeja telpas, var pasēdēt tās izsmalcinātajā balkonā. Bērni beigās secina: mēs gribētu dzīvot šajā pilī!
Biržu pils atrodas Širvēnas ezera krastā, kas vasarā ir laba atpūtas un peldvieta, bet arī rudenī tur var sarīkot jauku pikniku. Vai vienkārši baudīt skaistu skatu pastaigā pa takām pie ezera.

***
Protams, esot kaimiņvalstī Lietuvā, nesmādējam iespēju ieiet lielveikalā “Norfa” turpat Biržos. Tur mums patīk. Arī tas, ka sviesta paciņu, turklāt 200 gramu, var nopirkt par 98 centiem.

Ieteikums
Vietas, ko vēl var apmeklēt, braucot uz Biržiem:
Širvēnas ezers, Govs ala, Tiškeviča muiža. Taču, pats galvenais, lai sajustu Biržu pilsētas garu — esot jānobauda vietējais alus.

Raksts publicēts no "Staburaga" arhīva


Vaļasprieks

Uz staburags.lv pilno versiju