Ar aicinājumu nosargāt antibiotiku efektivitāti atzīmē Pasaules antibiotiku nedēļu

Ar aicinājumu nosargāt antibiotiku efektivitāti no šodienas līdz 18.novembrim tiks atzīmēta Pasaules antibiotiku nedēļa, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pārstāve Inguna Potetinova.

Pasaules Veselības organizācija katru gadu šajā laikā aktualizē ar antibiotiku rezistenci saistītus jautājumus, norāda slimnīcā. Šī gada galvenais aicinājums ir nosargāt šos ļoti vērtīgos medikamentus, jo nepareiza to lietošana apdraud ārstēšanas iespējas nākotnē, skaidro RAKUS pārstāvji, atgādinot par vairākiem pamatprincipiem, kas jāatceras pirms šo medikamentu lietošanas.

Kā uzskata Potetinova, par antibiotikām jāzina septiņas svarīgas lietas, tajā skaitā, ka antibiotikas nenogalina vīrusus un ka antibiotikas nelieto saaukstēšanās, gripas vai rota vīrusa ārstēšanā. Tāpat antibiotikas iznīcina cilvēka organismam nelabvēlīgās un arī labvēlīgās baktērijas.

RAKUS pārstāve norāda, ka antibiotiku lietošanu vienmēr nozīmē ārsts, tāpēc cilvēki tiek aicināti nepieņemt lēmumu pašiem, bet gan konsultēties ar speciālistu, un neuzspiest savu viedokli par antibiotiku nepieciešamību. "Vienmēr lieto antibiotikas tā, kā noteicis ārsts, jo ārstēšanās kursa pārtraukšana var veicināt zāļu efektivitātes mazināšanos nākamajās saslimšanas reizēs. Antibiotiku nepamatota lietošana veicina rezistentu mikroorganismu veidošanos, kas var ietekmēt ārstēšanas efektivitāti turpmāk," skaidro Potetinova. Tāpat iedzīvotāji tiek mudināti nekad nelietot kādam citam izrakstītas antibiotikas.

"Antibiotikas ir viens no izcilākajiem cilvēces izgudrojumiem, kas glābis miljoniem dzīvību. Mikroorganismu pasaulē darbojas Darvina teorija "izdzīvo stiprākais" - mikrobi izstrādā dažādus mehānismus, kas liek tiem sekmīgi pretoties antibiotikām, ko mēs saucam par rezistenci," norāda RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs infektologs hepatologs Māris Liepiņš.

"Galvenais iemesls, kāpēc rodas pamats satraukumam, ir nepamatota un nepareiza antibiotiku lietošana, kas veicina rezistentu jeb noturīgu mikroorganismu veidošanos, kas ir potenciāls risks turpmākai neefektīvai ārstēšanai. Eiropas Savienībā (ES) ik gadus no multirezistentu mikroorganismu izraisītām slimībām mirst 33 000 cilvēku. Atbildība par to ir jāuzņemas ne tikai ārstiem, bet arī katram pašam, pārdomājot to, vai vienmēr pilnībā ievēroju ārsta noteikto kursu - nepārtraucu to ātrāk un nesamazinu noteiktās devas," pauž Liepiņš.

Infektologs atgādina, ka piesardzīga antibiotiku lietošana var palīdzēt aizkavēt rezistentu mikroorganismu attīstību un palīdzēt saglabāt antimikrobiālo līdzekļu efektīvas lietošanas iespējas nākotnē. "Antibiotikas kļūst par saudzējamu cilvēces bagātību, lai sekmīgi palīdzētu nākamajām paaudzēm," akcentē eksperts.

Publisko aktivitāšu mērķis ir palielināt informētību par saprātīgu un piesardzīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu un draudiem sabiedrības veselībai, ņemot vērā antimikrobiālo rezistenci. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra jaunākie dati apstiprina, ka visā ES pieaug pacientu skaits, kuri ir inficēti ar rezistentiem mikroorganismiem.

Veselība

Uz staburags.lv pilno versiju