Ar ūdeni no krāna nenopelnīsi! Komentē Evita Apiņa, laikraksts "Staburags"

Saeima atbalstījusi ierosinājumu piemērot akcīzes nodokli saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem, ko rosinājuši trīs “Attīstībai Par!” deputāti — Andris Skride, Ilmārs Dūrītis un Inese Voika.  Rosināts bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 5 gramiem uz 100 mililitriem akcīzes nodokli par 100 litriem piemērot 7,4 eiro, bet ar cukura saturu no 5 līdz 8 gramiem — 10 eiro, savukārt ar cukura saturu no 8 gramiem — 30 eiro. Priekšlikuma autori uzskata, ka, ieviešot šādas izmaiņas, samazināsies saldināto produktu patēriņš, radīsies nodokļu ieņēmumu pieaugums, ko varēs novirzīt sabiedrības veselības vajadzībām. Tādējādi palielināšoties arī iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto dzīves gadu skaits un veselībai draudzīgāko produktu īpatsvars bezalkoholisko dzērienu tirgū. Savukārt Veselības ministrijas pārstāvji uzskata, ka, paaugstinot cenu saldinātajiem bezalkoholiskajiem dzērieniem par 20%, var samazināt to patēriņu, kā arī cukura diabēta risku. Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā nākamā gada 1. jūnijā.

Esmu vienisprātis, ka jācīnās pret lielo cukura patēriņu mūsu ikdienā, taču jācīnās, mainot sabiedrības domāšanu. Jautājums — vai un kā to vēl var izdarīt. Esmu pret kārtējo nodokļa palielināšanu, tā pati soda sistēma vien ir. Par daudz cukura uzņemam, ne tikai dzerot saldinātos dzērienus, joprojām kafijas vai tējas tasītē ieberam vairākas tējkarotes cukura, cukuru “apēdam” ar dažādiem produktiem, pilni veikalu plaukti ar “veselīgiem”, krāsainiem jogurtiem, kas patiesībā nodara vairāk ļaunuma nekā labuma. Paraudzīsimies mazajās bodītēs pie kasēm — bērnu acu augstumā joprojām pārdod tik daudz nezināmas izcelsmes štruntu, ka kļūst baisi, iedomājoties vien, kas notiek organismā, tos saēdoties. Kāpēc to neviens deputāts neierosina apkarot, aizliegt pārdot, jo skaidrs, ka agrāk vai vēlāk bērniem, kuri ikdienā ko tādu ēd, radīsies nopietnas veselības problēmas.

Ja šiem deputātiem un Veselības ministrijas pārstāvjiem tik ļoti rūp sabiedrības veselība, kāpēc viņi vispirms neierosināja cīnīties ar šo cukuraino, neveselīgo dzērienu un saldumu reklāmas ierobežošanu, kāpēc neaicināja sadarboties dažādu jomu pārstāvjus, lai atkal un atkal skaidrotu, kāpēc pārāk liels cukura patēriņš ir kaitīgs veselībai? Ja jau šie saldinātie bezalkoholiskie dzērieni ir tik ļoti kaitīgi, kāpēc tos joprojām aktīvi reklamē, aicina dzert un laimēt atkal nākamo puslitra pudelīti vai bezmaksas biļeti uz kino? Vai kāds ir redzējis, ka kolas vietā televīzijā vai bērnu un jauniešu iecienītajā “Youtube” kanālā reklamē un aicina dzert krāna ūdeni ar citrona šķēli, kas ieliets līdzi ņemamā pudelē ārā, sportojot vai kopā ar draugiem? Domāju, ka tādi brīnumi vēl nav redzēti, jo dzert ūdeni taču nav stilīgi! Droši vien arī tāpēc, ka ar krāna ūdens reklāmām nav iespējams nopelnīt...

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju