Ministrs atkal izpaudies

Izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska retorika ne reizi vien nonākusi uzmanības lokā, jo izskaistināti izklāstīt saturu bez dziļāka pamatojuma ir viņa dabā. Komentāru un pārdomu vētru nesen radīja viņa kārtējā paustā doma par to, ka skolotāju algu palielināšanu finansiāli atbalstīt varētu tikai tajos novados, kur vietējā pašvaldība būs sakārtojusi skolu tīklu.

Doma tāda — finansējumu skolotāju algu palielinājumam varētu piešķirt tikai tur, kur likvidētās skolas būs devušas tik lielu ietaupījumu, cik vajadzīgs šim palielinājumam. Tātad es saprotu — ja kādā novadā skolotāju algu palielinājumam vajag 100 tūkstošus eiro, tad tur jāslēdz skola vai klases un jāatlaiž tik daudz skolotāju, lai pretī noliktu tieši tādu ietaupījumu. Izklausās pēc šantāžas. Ministrs šo domu pamato ar to, ka daudzos novados skolu tīkla sakārtošana notiek ļoti formāli, piemēram, tikai uz papīra vairākas skolas apvienojot vienā, kas reāli nedod nekādu ietaupījumu. “Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 līdz 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliek no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro,” atsaucoties uz ministra teikto, informē portāls www.jauns.lv.

Vai ministrs atradis veidu, kā sodīt to novadu pašvaldības, kuras cenšas nosargāt savas izglītības iestādes un pildīt Izglītības likumā noteikto, ka pašvaldībai ir pienākums nodrošināt bērnam iespēju iegūt izglītību dzīvesvietai tuvākajā izglītības iestādē? Arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc tikšanās ar ministru paudis, ka jādomā, kā bērniem nodrošināt pēc iespējas kvalitatīvāku izglītību neatkarīgi no viņu dzīvesvietas vai sociālā stāvokļa. No tikšanās sarunu atreferējuma gan nevar secināt, vai prezidents atbalsta šādu Šadurska ideju vai nē. Ja viņš ar to domāja, ka lielās skolās var nodrošināt labāku izglītību, tad Latvijā ir simtiem piemēru, kas liecina, ka gudri bērni, kuriem ir lieliski panākumi olimpiādēs, augsti rādītāji eksāmenos, ir arī mazās lauku skolās. Viss atkarīgs no skolotājiem un arī pašiem audzēkņiem.

Pašvaldību pārstāvju argumenti, ka, vadājot bērnus uz skolu citā novadā vai uz tālāku pilsētu, izmaksas ir lielākas un ceļi laukos kļūst arvien sliktāki, neiedarbojas. Ceļi laukos, kuros šogad grima vieglās mašīnas, pasažieru, arī skolēnu autobusi un piena mašīnas un kuri dubļu dēļ bija jāslēdz, esot Satiksmes ministrijas kompetencē, bet par transportu esot jādomā pašām pašvaldībām.

Viedokļi

Uz staburags.lv pilno versiju