Nākamais politiskais cēliens — komentē Sandra Pumpure, laikraksts "Staburags"

Jau pagājuši gandrīz divi mēneši kopš Saeimas vēlēšanām, bet joprojām esam bez jaunās vadības. Sācies tās veidošanas otrais posms. Pēc Jaunās konservatīvās partijas pārstāvja Jāņa Bordāna nesekmīgā mēģinājuma Valsts prezidents Raimonds Vējonis to darīt  uzticējis nākamajam  premjera amata kandidātam — AldimGobzemam no “KPV LV”. Viņam gan dotas divas nedēļas laika, lai piedāvātais valdības variants iegūtu vairākuma atbalstu, būtu zināmi ministri un jaunās valdības paveicamie galvenie darbi. Ja tas tomēr neizdosies, prezidents lemšot par risinājumu rīcībspējīgas valdības izveidei.

Tāpat kā citi kandidāti, arī Gobzems publiskajā telpā ir apņēmības pilns izveidot valdību, kura, pēc viņa vārdiem, būs tāda, lai valsti un cilvēkus padarītu par vienotu kopumu, lai valsts pagrieztos ar seju pret cilvēkiem un cilvēki pagrieztos ar seju pret valsti.

Valdības veidošanas sarunās iesaistīti seši politiskie spēki — “KPV LV”, JKP, “Attīstībai/Par!”, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai! — Tēvzemei un brīvībai/LNNK”, Zaļo un Zemnieku savienība un “Jaunā Vienotība”. Ja pārējiem politiskajiem spēkiem nav būtisku iebildumu pret zaļajiem zemniekiem, tad JKP uzsver, ka nevēlas ar to sadarboties, tāpēc savstarpējos cīniņos atkal var būt neiespējami vienoties par turpmāku sadarbību. Vai saliedēt visus spēkus spēs politikā maz pieredzējušais, bet nevienprātīgi vērtētais Aldis Gobzems, grūti pateikt. Viens ir atrasties “barikāžu”  vienā pusē, iepriekš veicot savus profesionālos pienākumus kā juristam, cits — vadīt darbību to abās pusēs.

Politologi piesardzīgi vērtē Gobzemu kā nākamo premjeru — nav skaidras nostājas par vai pret, kādas ir viņa iespējas izveidot valdību un sekmīgi to vadīt. Drīzāk ir tāda nogaidoša pozīcija, sak, diezin vai tas izdosies. Ir vērojama tendence gaidīt Vējoņa pieminēto “plānu B”, jo acīmredzot neviens no kandidātiem nešķiet perspektīvs.

“Zeme, atveries!” — ar šādiem un līdzīgiem komentāriem sociālajos tīklos Gobzema izvirzīšanu premjera amatam  uzņēma sabiedrība. Kāds ieraksts vēsta — ja Gobzems izveidos valdību, tad rubrikā — kādi tik premjeri Latvijā bijuši, šis posms noteikti būs ierakstīts zelta burtiem.

Pēc līdzšinējiem neveiksmīgajiem mēģinājumiem izveidot valdību izskan arī minējumi par neatkarīga kandidāta izvirzīšanu vai ārkārtas vēlēšanām. Tomēr, vai varam spēlēties ar demokrātiju — “KPV LV” bija tautas izvēle, un tai jādod iespēja. Vai Gobzems būtu labākais kandidāts, grūti spriest, tāpat kā cerēt uz sekmīgu viņa darbu, ja jau tagad kandidāta reputācija ir krietni apšaubāma. Ja viņu tomēr apstiprinās, varēs pilnībā pārliecināties, kā ir tad, ja valda jaunie. Arī jaunas vēlēšanas nav prāta darbs, jo cilvēki savu izvēli izdarījuši, un tālākais jāskata no šī skatu punkta. Jā, nav ierastās taciņas, pa kuru tik ilgi gājām, bet mēs, vēlētāji, taču gribējām pārmaiņas. Arī pats Aldis Gobzems ir pārliecināts, ka agru vai vēlu valdību vadīs “KPV LV” un kāpēc lai tas nebūtu viņš? Vai tas izdosies, redzēsim tuvāko divu nedēļu laikā.

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju