Šķīsto mēģinājums iznīdēt ļaunumu — komentē Ginta Grincēviča, laikraksts "Staburags"

Portāls “Mana balss” ierosinājis noteikt vecuma ierobežojumu alkoholisko dzērienu iegādei no 21 gada vecuma. Vienīgais, ko varu pateikt: “Un ko tas mainīs?” Būsim reālisti, alkohola iegāde nepilngadīgajiem ir tīrais nieks. Pie veikaliem var sastapt lādzīgus, izpalīdzīgus, galvenais, pilngadīgus cilvēciņus, kas par pāris centiem no veikala iznesīs ne tikai alkoholu, bet arī cigaretes. Mūsdienās jaunieši izskatās nobrieduši, veikalā pārdevēja var pat nenojaust, ka apkalpo bērnu. Kad dienā jāapkalpo vairāki simti klientu, cilvēcīgi, ka pēc 50 reižu lūguma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu, var sanākt kādu izlaist. Šie likuma traucēkļi ir bijuši un būs vienmēr. Bet mani joprojām interesē, ko tas mainīs? Jaunieši mazāk dzers? Nesmīdiniet mani! Tieksme pēc stiprās dziras ir vājība, kas var rasties no neskaitāmiem cēloņiem — problēmas ģimenē, slikta kompānija, vēlme eksperimentēt, gūt pieaugušā pieredzi. Ja indivīds  nolēmis sevi “dezinficēt” ar pudeli alkohola, tad neviens likums viņu neapturēs. Šī iniciatīva ir cīņa ar sekām, lai kauju uzvarētu, apkarot vajag cēloņus.
21 gada vecumā jaunietis studē vai strādā. Viņam ir autovadītāja apliecība, kādam jau bērns, citam savs mājoklis. Viņam ir viedoklis, balsstiesības, viņš ir pieaudzis! Kādēļ nepieciešams ierobežot jau pieaugušu cilvēku? Tad varbūt uzreiz pacelt latiņu līdz 35 gadiem?
Iniciatīva balstīta uz zinātniskiem pētījumiem, kas atklāj, ka cilvēka smadzenes attīstās līdz 23 un pat 25 gadu vecumam. Šajā vecumā smadzenēm radītie alkohola bojājumi ir daudz nozīmīgāki nekā gados vecākiem cilvēkiem. Ja vēlamies radīt veselīgu, gudru latviešu jauniešu koloniju, tad nākamais solis būtu obligāta ar likumu noteikta vingrošana trīs reizes nedēļā, gada deklarācijā jāiesniedz čeki par iegādāto uzturu (vai uzņemam visus smadzenēm nepieciešamos vitamīnus?) un tamlīdzīgas muļķības. Tajā pašā laikā zinātniskie pētījumi atklāj to, ka sarkanvīns labvēlīgi ietekmē veselību. Tajā lielā koncentrācijā ir antioksidants resveratrols, kas spēj pagarināt cilvēka mūžu. Diskriminēsim daļu sabiedrības un liegsim šo brīnumlīdzekli?

Vienīgais, ko šī iniciatīva tiešām ietekmēs, būs klubi un bāri, kas zaudēs daļu klientu. Uzraugošās instances jau tagad netiek galā ar nepilngadīgajām personām, kas tiek pie “grādīgā”. Ja likums stātos spēkā, tam būtu negatīva statistika ievērošanas ziņā, tāpat kā ar smēķēšanas aizliegumu uz balkoniem. 

Iniciatīvas pēdējais teikums skan šādi — šie likumu grozījumi ir solis uz veselu, pārtikušu un laimīgu sabiedrību. Pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga jebkurā vecumā. Sausais likums, kas skar tikai nelielu daļu mūsu sabiedrības, neko nemainīs. Iniciatīvas argumenti nav pārliecinoši, tas ir populistisks šķīsto mēģinājums iznīdēt ļaunumu.

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju