Aptiekas testēšanai vēl nav gatavas

Pagājušajā nedēļā Ministru kabinets lēma palielināt ātro antigēnu testu pakalpojuma sniegšanu ar iespēju to veikt aptiekās. Līdz ar to vēl nevakcinējies cilvēks varētu iegūt Covid sertifikātu, kas derīgs 72 stundas. 

Pagājusi nedēļa, kopš aptiekām dota zaļā gaisma šādu testu veikšanai. Diemžēl Aizkraukles apkārtnē, tajā skaitā Jēkabpilī un Ogrē, vēl neviena aptieka tādu pakalpojumu nepiedāvā. 

Visaptverošu komentāru, kas rak­sturo šībrīža problēmas testu veikšanai, sniedza “Mēness aptiekas” sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Ribkinska. Viņa stāsta, ka aptiekās veicami priekšdarbi — jābūt telpai, epidemioloģiski drošai videi, apmācītam personālam. “Nav tā, ka neesam par to domājuši. Tajā pašā laikā vairāk koncentrējamies uz to, lai aptiekās varētu veikt vakcināciju. Tā ir arī pasaules pieredze — farmaceits palīdz vakcinācijas procesā,” stāsta Līga Ribkinska. Vakcinēties nāk cilvēks, kurš apzinās, ka nav inficējies ar vīrusu, līdz ar to arī prasības šajā gadījumā ir atšķirīgas. Otrs,  šobrīd visaktuālākais, jautājums ir aptiekas resursi. Farmaceitam jārod laiks ievadīt sistēmā datus par vakcināciju, gan testēšanās gadījumā par veikto pārbaudi. 

“Līdz šim aptieka bija un joprojām ir droša vide, vieta, kur cilvēks var nākt, izrunāties ar farmaceitu, saņemt palīdzību. Lai gan “Mēness aptiekas” personāls ir vakcinējies, risks pastāv. Ja aptieku pārvēršam par testēšanas vietu, riskam pakļaujam aptiekas personālu,” saka aptiekas pār­stāve. “Šobrīd farmaceits līdzās ār­stiem, medmāsām ir priekšējā līnijā, viens no bastioniem, uz kuriem varam paļauties.”Viņa arī atzīst, ka vieglāk testēšanu būtu īstenot aptiekās, kurām ir divas ieejas. Ņemot vērā, ka spēkā ir prasība par 25 m2 platību vienam klientam, tas nozīmē, ka aptiekas darbs, nodarbojoties ar testēšanu, būs ļoti palēnināts. 

Sazinoties ar “Benu aptieku”, tās pārstāve teic, ka aptieku tīkls pašreiz šādu pakalpojumu nesniedz, bet šo jautājumu apsver.  Pašlaik ātro antigēnu testu Aizkrauklē par maksu var veikt “Centrālās laboratorijas” filiālē Rūpniecības ielā, Madonā, Skolas ielā 29, Ogrē, Meža prospektā 9 un Tirgoņu ielā 11, Jēkabpilī, Vienības ielā 7 un Rīgas ielā 192, Lielvārdē, Lāčplēša ielā 25a, un citviet Latvijā, kopumā  120 testēšanas punktos.

Testa rezultāts sagaidāms 15 līdz 20 minūšu laikā. 

Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju