Covid-19 ātros testus klātienē strādājošajiem tomēr noteiks kā brīvprātīgi veicamus

Koalīcijas partneri vienojušies, ka Covid-19 ātrie antigēnu testi nebūs obligāti, pirmdien pēc sadarbības sanāksmes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV). Politiķis norādīja, ka, ņemot vērā to, ka vēl nav pilnas skaidrības par testu izdales kārtību un pieejamību iedzīvotājiem, Ministru kabinets atcels prasību darbavietās obligāti veikt antigēnu testus.

Koalīcija vienojusies, ka iecerētā obligātā prasība tiek pārvērsta par rekomendējošu, ļaujot darba devējam izsvērt riskus un veikt skrīninga testus, ja to uzskata par vajadzīgu.Proti, darba devēji paši varēs noteikt nepieciešamību - veikt vai neveikt ātros testus. Daudzi darba devēji jau izmanto šos paštestus. 


Preses konferencē Kariņam tika vaicāts, vai valsts turpinās testu iepirkšanu, ja antigēnu testi būs rekomendējoši, uz ko premjers atbildēja, ka par šādām detaļām vēl tiek runāts. Viņš uzsvēra, ka šo testu plašākas izmantošanas mērķis ir, lai "nākotnē mēs nenonāktu mājsēdē".
"Ja vakcīnas palīdz samazināt hospitalizēto skaitu, tad plaša testēšana ļoti samazina vīrusa izplatību, jo, cilvēkiem konstatējot Covid-19, viņi var aiziet pašizolācijā un neļaut vīrusam pārnesties darba kolektīvos, skolā vai citur sabiedrībā," skaidroja Ministru prezidents. Viņaprāt, valsts interesēs ir, lai cilvēki pēc iespējas plašāk izmantotu testus, un svarīgi esot, lai tie būtu pieejami un bezmaksas. Vēl gan tiekot strādāts pie mehānismiem, kā tos nodrošināt, sacīja Kariņš.


Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) piebilda, ka darba devēji jau līdz šim plaši izmantojuši ātros testus, nodrošinot tos no pašu līdzekļiem. Viņš arī minēja Latvijas darba devēju konfederācijas veiktās aptaujas rezultātus, kas apliecinot, ka absolūts vairākums darba devēju vēlētos tos izmantot.
Ar valdības lēmumu noteikt antigēnu testus kā rekomendējošus tiek mainīta situācija, tāpēc vajadzīga vienošanās starp darba devējiem, kā arī Ekonomikas un Finanšu ministrijām par to, vai un uz kādiem nosacījumiem valsts šo atbalstu varētu sniegt, teica Pavļuts.
Savukārt vaicāts, vai, nosakot testēšanos kā brīvprātīgu, nepieaugs risks, ka kāds tos izmantos negodprātīgi, veselības ministrs sacīja, ka testus varēs veikt tie, kuri to vēlas, jo ātrie testi būs brīvprātīgi. Pēc viņa domām, jebkādas atkāpes no normas būtu mazāk iespējamas.


Pavļuts uzsvēra, ka saistībā ar antigēnu testu izmantošanu labs piemērs ir skolas, kur šī metode jau ir atstrādāta. Skolām ir zināms, kā rīkoties pozitīva testa gadījumā, un šāda pat uzvedība nepieciešama paštestu izmantotājiem citās vidēs. "Tas lielā mērā ir balstīts uz sabiedrības godaprātu," pauda ministrs, piebilstot, ka, izskaidrojot iedzīvotājiem, kā pareizi lietot testus, tie varētu būt efektīvs rīks, lai palielinātu drošību un noķertu inficēšanās gadījumus.


Iepirkumu, kurā Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs (VALIC) nesen lēma noslēgt pirmo līgumu par Covid-19 slimību izraisošā vīrusa (SARS-CoV-2) antigēna paštestu piegādi ar uzņēmumu SIA "Ekspress laboratorija", patlaban izvērtēt sākušas tiesībsargājošās institūcijas. Premjera pārstāvji uzsver, ka visi Covid-19 laikā veiktie iepirkumi tiek monitorēti un uzraudzīti no kontrolējošo iestāžu puses.

Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju