Kā ierobežot masveida ceļošanu?

Tuvojoties aktīvajai tūrisma sezonai, valstis domā, kā ierobežot masveida ceļošanu un lai tā būtu droša. Piemēram, Anglijas iedzīvotājiem, kuri mēģinās bez nopietna pamatojuma doties uz ārzemēm, no nākamās nedēļas tiks piemērots 5000 sterliņu mārciņu (5700 eiro) naudassods. Latvijā pagaidām nav plānots noteikt administratīvo sodu par nebūtisku ceļošanu. Kā regulēt šo procesu?


Astrīda Trupovniece, Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas izpilddirektore

— Ik pa laikam izskan kaut kādi pieņēmumi un ideju pērles, kā turpmāk rīkoties. Ne viss, kas ir citiem, jāpārņem mums, arī Anglijas piemērs.

Pilnībā aizliegt ceļošanu nevar, bet valdība aicina to nedarīt. Tomēr tie, kuri to grib, atradīs veidu, kā braukt, tāpēc pieņemti Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka drošības prasības un varētu kontrolēt ceļotāju plūsmu. Ja cilvēks tomēr izlemj kaut kur doties, prasības ir skaidras — jāveic pašu apmaksāti testi, jāievēro pašizolācija un citas prasības, lai būtu maksimāla drošība. Domāju, ir jau pietiekami pasākumu, lai nevajadzētu ieviest vēl kādus.

Cilvēki ir noilgojušies pēc ceļošanas, un daudzi gaida “starta šāvienu”, kad varēs to darīt. Šajā nedēļas nogalē būs pirmie reisi no Rīgas uz Grieķiju, un tie ir pārdoti. Cilvēki aktīvāk ceļo kopš brīža, kad no Tallinas un Viļņas bija iespēja doties uz trešajām valstīm. Saprotams, ka cilvēki vēlas atpūsties, un tie nav tikai braucieni uz ārvalstīm, bet arī pa Latviju. Pērn sezona bija laba, un, ja nenotiks kas ārkārtējs, arī šo prognozē līdzīgu. Tomēr visi cer, ka varēs doties arī tālāk, jo situācija ir nomācoša, bet ieslīgt bezcerībā, ka nekas nenotiks vēl ilgi, arī nevar. Esam uzmanīgi, darām visu droši, ievērojot prasības, un tad viss būs labi. 


Ļena Plaksina, uzņēmēja

— Domāju, šajā laikā vajadzētu atturēties no izklaides un atpūtas ceļojumiem uz ārzemēm. Arī Latvijā ir tik daudz skaistu un interesantu vietu, ko apskatīt, un pagājušajā gadā to izmantojām. Jau sākoties pandēmijai, nolēmām, ka pagaidām nekur tālāk nedosimies, arī šovasar neko neplānojam. Tāpat darba dēļ visi braucieni atlikti. Ir jāpaciešas, jo dažādie vīrusa paveidi Latvijā ienāk ar ceļotājiem.

Ir jau, protams, cilvēki, kuri nevar iztikt bez ceļošanas, bet to var darīt, ja spēj atļauties paši veikt testus un pēc tam pavadīt laiku pašizolācijā. Labāk tomēr pagaidām paciesties. 


Aija Baķe, brīvdienu mājas “Piešupīte” saimniece

— Mūsu iedzīvotāji pēc dabas gan ir tādi paklausīgi, un, ja pieteikts sēdēt mājās, tad tā arī dara. Tāpēc domāju, ka liela daļa saprātīgo cilvēku vēl nekur nesteigsies, ceļos vairāk pa Latviju, un iespējas ir. Tie, kuri bijuši skrējēji pa pasauli, jau tagad noteikti ir ceļā. Acīmredzot viņiem piepildījumam vajag kaut ko citu, lai gan saule jau visur ir vienāda.

Mūsu brīvdienu māja ir ģimenes atpūtai, kas tā arī iekārtota. Cilvēki var atbraukt, atpūsties pilnīgā drošībā, jo nav saskares ar citiem. Mūsu klientu vidū nav daudz ārvalstu tūristu, grūtāk ir lielajiem viesu namiem. Nesen sociālajos tīklos izvērtās diskusija, ka Latvijā atpūtas vietu saimnieki prasa pārāk augstas cenas par piedāvātājām iespējām. Bija prieks, ka vairums tam nepiekrita. Katrs tūrisma sniedzējs cenšas klientiem piedāvāt vairāk un labāk, ko nevajag noniecināt. Visās jomās šobrīd valda liels saspringums, bet laukos ir vieglāk, jo ir iespēja iziet ārā un kaut ko padarīt, pilsētā četrās sienās tas viss ir daudz grūtāk, tāpēc cilvēki meklē iespēju, kur doties. 
Novadu ziņas

Uz staburags.lv pilno versiju