Pavasarīgais misēklis, no kā mācīties

Ikšķiles domes deputātes Agitas Kābeles ķibele turpmāk kalpos par mācību visiem tiešsaistes sapulču un semināru dalībniekiem. Interneta plašumos palaists video, kurā tiešsaistes domes sēdē redzams, kā deputāte velk apakšveļu. Protams, tas nebija plānots uzmanības piesaistīšanas gājiens, bet cilvēcīga neuzmanība. Deputāte nolika telefonu, uzskatīdama, ka video funkcija ir izslēgta, un ģērbās. Kārtējais atgādinājums — pārbaudi septiņas reizes un tikai tad dari!


Pēc personīgās pieredzes tiešsaistes semināros un teātra mēģinājumos nevienu nekritizēju par to, ko kurš paralēli dara. “Multitaskings” (no angļu val. — vairāku darbu darīšana vienlaikus) ir mūsu laikmeta norma. Semināra laikā izslēdzu skaņu un video, biju klātesoša, klausījos teiktajā un vienlaikus paralēli matos ziedu eļļiņu, gatavoju pusdienas un vēl paguvu dēla skapi sakārtot. Uzskatu, ka laiku izmantoju lietderīgi. Svarīgi neaizmirsties un labāk lieku reizi pārbaudīt, vai kamera izslēgta. Tiešsaistēs nācies redzēt, kā citi degunā meklē zeltu, strēbj zupu, bļauj uz bērniem un citas sadzīviskas ainas, kas, visticamāk, nebija paredzētas svešām acīm.


Domnieku tiešsaistes sēde tikusi “nopludināta” internetā. Tas nebūs pareizs apzīmējums. Atklātās tiešsaistes domes sēdes, tāpat kā klātienes, ir tiesīgs skatīt ikviens interesents. Ko tur pludināt? Protams, ņemot vērā ētikas normas, šo ainu varētu aizklāt, tajā pašā laikā nekā pārāk piedauzīga tur nav.


Izplatītais videofragments ilgst 21 sekundi. Tieši tobrīd deputātiem lūdz izteikt balsojumu kādā jautājumā. Tieši pārģērbšanās brīdī neviens no deputātes kolēģiem viņu nebrīdina par nepiemēroto ainu. Kāds cietu seju turpina vērties ekrānā, divi kungi vispikantākajā brīdī pavērš skatu uz citu pusi. Kauna sajūta? Kur koleģiālisms? Vai grūti iesaukties: “Agita, mēs tevi redzam!”? Man cilvēcīgi deputātes žēl, neviens negribētu piedzīvot šādu publisku apkaunojumu. Aizstāvībai gan jāsaka, ka sociālie tīkli un internets ir pilns ar daudz izaicinošākiem un nepiedienīgākiem skatiem. Agitas Kābeles misēklis nestāv ne tuvu kailajam Kivičam vannā un citu cilvēku ne pārāk piedienīgiem izgājieniem. Un tomēr viens komentārs lika aizdomāties. “Ja jūsu bērna skolotājs “Zoom” tiešsaistes stundā vilktu apenītes, tas būtu pieņemami? Saceltu traci un nabadzīti atlaistu!” Tā gan ir. No konkrētām personām mēs gaidām priekšzīmīgu uzvedību. Ja līdzīgs publisks misēklis gadītos kaimiņu bezdarbniecei Zojai, tad sabiedrības uzmanību tas nepiesaistītu.


Deputāte par nopludināto video vērsīsies Datu valsts inspekcijā. Kļūda pieļauta, misēklis noticis. Ko tur vairs. Šādi skandāli ir ātri gaistoši un drīz gulsies aizmirstības kaudzē. Mācāmies no citu kļūdām!

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju