Sliktākā izvēle — palikt vienaldzīgam

Pēc divām nedēļām būs pašvaldību vēlēšanas, kurās vēlēsim topošā Aiz­kraukles novada jauno domi. Jaunais novads, kurā apvienosies seši esošie novadi, patiesībā nebūs nekas jauns, jo pēc aptuveni 12 gadiem atgriežamies principā vecajās bijušā Aizkraukles rajona robežās. Vien Kurmenes un Valles pagasti, kas iepriekšējā reformā tika pievienoti Vecumnieku novadam, kļūs par jaunā Bauskas novada daļu. Bet tas, kā dzīvosim šajā jaunajā novadā, vistiešākajā veidā būs atkarīgs no jaunajiem tā vadītājiem un lēmumu pieņēmējiem. 

Desmit laikraksta numuros esam iepazīstinājuši lasītājus ar visu desmit partiju sarakstiem, kas iesniegti Aizkraukles novadā, — tā deputātu kandidātiem un viņu solījumiem. Un 21.maija numurā šo rakstu sēriju noslēdzām ar vēl vienu publikāciju, kurā aicinājām visu sarakstu līderus atbildēt uz trijiem jautājumiem, kas noteikti ir būtiski novadu iedzīvotājiem. 

Lai noskaidrotu iedzīvotāju noskaņojumu pirms vēlēšanām, portālā publicējām aptauju, par kuru partiju cilvēki balsotu, ja vēlēšanas būtu rīt. Jāteic, ka lielā aktivitāte mani pārsteidza. Būs ļoti interesanti salīdzināt tās rezultātus ar vēlēšanu iznākumu, lai saprastu, vai tā bijusi izvērsta aģitācija, lai ietekmētu sabiedrības viedokli, vai tomēr atspoguļojusi iedzīvotāju reālo noskaņojumu. 


Katrā ziņā vēlētājiem jābūt pietiekami gudriem un vērīgiem, lai saprastu, kas no partiju programmās solītā ir reāli izpildāms un kas patiešām tikai skaisti solījumi.  Piemēram, slēgto skolu atjaunošana, speciālās izglītības sistēmas reorganizācija un citas lietas, kas patiesībā ir valsts kompetencē. Tā kā pandēmijas dēļ klātienes tikšanās ar vēlētājiem rīkot nevar, tad visas deputātu kandidātu debates, diskusijas ar vēlētājiem un labo darbu demonstrēšana “pārcēlušās” uz sociālajiem tīkliem. Varbūt kādu atziņu pirms izvēles izdarīšanas var gūt arī tur.


Kāda vēlētāja gan komentē, ka visi sola vienu un to pašu, tāpēc laikam jāizvēlas tas, kurš liekas smukāks. Nu varbūt var arī tā, taču galvenais — nepalikt vienaldzīgam. Mani bažīgu dara lielais skaits portāla aptaujas dalībnieku, kuri teikuši, ka vēlēšanās nepiedalīsies. Manuprāt, tā tomēr nav pareiza izvēle, jo, nepiedaloties vēlēšanās, mēs arī nevaram prasīt atbildību ne par paveikto, ne nepaveikto. Patiesībā mums tādā gadījumā nav pat tiesību lamāt vietējo varu.
   

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju