Sniegotie mežonīgie rietumi

Sniedziņš sniga putināja, daudziem nervus kutināja! Dzejisks ievads latviešu izkoptajai īpašībai “viss vienmēr slikti”. Tik sniegota ziema kā šogad pēdējos gados nav bijusi. Kamēr vieni priecājas par balto ainavu un steidz baudīt ziemas priekus, citi nemitējas sūkstīties par apstākļiem ielās, kas apgrūtina pārvietošanos. Protams, neērtības ir, bet, pirmkārt, tās ir pārejošas, otrkārt, vai tiešām tās ir tik milzīgas? Kādā sarunā ar kolēģi secinājām, ka cilvēki aizmirsuši, kas ir īsta ziema, un pret sniegu kļuvuši neiecietīgi.

Skolas gados dzīvoju Jaunjelgavā. Ik dienu kājām mēroju divus kilometrus ceļā uz skolu. Tagad Jēkabpils un Meža ielas puse posma, ko nācās iet, ir atjaunota, izbūvēti gājēju celiņi, ierīkots apgaismojums. Tolaik tādu ekstru nebija. Bija braucamā daļa, gājējiem bija atvēlēta pusmetru plata smilšu apmale, kas ziemā pazuda. Lielais traktors notīrīja šoseju. Kamēr satiksmes nebija, gāju pa to, tuvojoties mašīnai, lēcu kupenā. Tas man šķita normāli, tā bija realitāte. Pieļauju, ka šī 12 gadus ilgā pieredze ļauj man ar vēsāku prātu un maigāku sirdi brist pa pilnībā nenotīrītu pilsētas ietvi. Neesmu arī īsti objektīva, jo, kamēr dēls iecienījis vizināšanos ragavās, novērtēju gājēju ietves sniegoto malu.

Laikā, kad valda pandēmija, aizliegta tikšanās ar radiem un draugiem, jūtamas ekonomiskās sekas un sabiedrības nomāktība, mēs tāpat spējam saglabāt mundrumu un piesieties. Konstruktīva kritika ir viens, bet draudi par šīm nejēdzībām ziņot “Bez Tabu” vai pat policijai, šķiet pārspīlēti. Praktiskākais un pareizākais būtu informēt atbildīgo iestādi, saglabājot pieklājību. Tāpat mani pārsteidza kāda mājas iedzīvotāja, vaicājot — vai sētniece sniegu nevarētu tīrīt klusāk, jo tāda rosība tik agrā stundā traucē viņas miegu. Grozies, kā gribi, viss slikti! Esam pārāk izlaisti. Likums noteic, ka ir zemākas kategorijas ceļi, kurus pašvaldība var tīrīt 36 stundas pēc snigšanas. Tīra gan biežāk, bet arī tas nepaliek bez sekām. Sniega barjeras, kas izveidojas pēc ceļa šķūrēšanas, ir vēl viens strīdu iemesls.
Kādreiz lauku mājām bija sausās āra tualetes, kas šobrīd daudziem šķiet neiedomājama neērtība. Tāpat arī kārtīga ziema šobrīd dažiem asociējas ar mežonīgajiem rietumiem.

Sociālajā vietnē “Twitter” ievēroju citātu, ko Frederiks Ozols dzirdēja LTV Dienas ziņās — gājējiem iesaka izvēlēties piemērotu ātrumu, ejot pa netīrītajām un slidenajām ielām. Lai cik aizskaroši tas skanētu, bet tā taču ir! Izvērtējot apstākļus, izvēlamies vispiemērotāko taktiku, šajā gadī­jumā — maršrutu  vai iešanas ātrumu.

Sniegs nokusīs, nebūšanas pagaisīs. To vietā nāks citas. Nemainīga paliks cilvēku neapmierinātība ar visu.

Viedokļi/Komentāri

Uz staburags.lv pilno versiju